Instalacje
Automatyka domowa
Zabezpieczenie mienia
Montaż urządzeń
SERWIS + AWARIE
Bezpieczeństwo elektryczne w domu
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić i oswoić z mnogością urządzeń elektrycznych w naszych domach, łatwo jest zapomnieć, iż nieprawidłowe postępowanie zwiększa ryzyko nieszczęścia – porażenia elektrycznego lub pożaru. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pamiętaj chodzi o Twoje zdrowie!
Dlaczego tak ważne jest zachowanie ostrożności?
Napięcie (różnica potencjałów), jakie znajduje się w domowej instalacji elektrycznej jest na tyle wysokie, iż może spowodować śmierć człowieka lub zwierzęcia pośrednio lub bezpośrednio. Nawet zmiana żarówki w lampie bez odłączenia wtyczki z gniazdka może grozić porażeniem elektrycznym przez przypadkowe dotknięcie.
Co powinienem wiedzieć o elektryczności?
Elektryczność może być “statyczna” lub “dynamiczna”.
Elektryczność “statyczna” to nagromadzenie ładunku elektrycznego poprzez kontakt lub pocieranie. Taki przypadkowy kontakt powoduje nagromadzenie się ładunków na jednej powierzchni oraz ich brak na drugiej powierzchni, co skutkuje różnicą potencjałów i powoduje krótkie przepięcia często zauważalne przy ściąganiu bluzki z poliestrów.
Elektryczność “dynamiczna” to uporządkowany ruch elektronów (prąd elektryczny) poprzez przewodnik pod wpływem przyłożonego napięcia (różnicy potencjałów). Przewodnikiem prądu elektrycznego może być metal (miedź, stal, złoto, srebro), tworzywa zawierające węgiel (grafit w szczotkach silników elektrycznych) oraz oczywiście woda.
Prąd elektryczny potrzebuje zamkniętego obwodu oraz przewodnika. Kiedy podłączasz urządzenie elektryczne do gniazdka prąd elektryczny płynie najkrótszą drogą poprzez przewód zasilania (przewód fazowy L) do urządzenia i z powrotem do źródła zasilania (przez przewód neutralny N)…tak się dzieje kiedy wszystko działa prawidłowo…bywa, iż tym przewodem zasilania, którym wraca napięcie do sieci staje się człowiek.
Jakie urazy powoduje prąd elektryczny?
Ludzie doznają porażenia w kontakcie z prądem elektrycznym. Dzieje się tak dlatego, iż jesteśmy lepszym przewodnikiem niż powietrze lub powierzchnia, na której stoimy. Z braku łatwejszej drogi prąd popłynie przez nasze ciało.
Wyróżniamy kilka podstawowych typów obrażeń: porażenie bezpośrednie (śmiertelne), łuk elektryczny, popażenia i upadki:
- Bezpośrednie porażenie – kiedy prąd elektryczny płynie przez ciało, zakłóca normalne funkcje naszego organizmu powodując skurcze mięśni, bezdech lub migotanie komór serca;
- Łuk elektryczny / wyładowanie elektryczne – podczas łuku prąd przepływa przez powietrze do osoby porażonej, która stoi na podłożu lub ziemii wydzielając duże ilości ciepła (powodując poparzenia), światła (powodując oślepienia) – co może być źródłem pożarów, wyładowanie elektryczne może wytworzyć podmuch, który może zniszczyć urządzenia, powalić osobę, spowodować zapadnięcia płuca lub pękniecie bębenków w uszach;
- Poparzenia mogą być spowodowane samym wyładowaniem lub pośrednio przez zapłon materiałów palnych;
- Skurcze mięśni, przelęknięcia mogą doprowadzić osobę do upadku z wysokości.
Ogólne zalecenia przy pracy z elektrycznością!!
- Regularnie sprawdzaj jakość urządzeń, przewodów zasilających te urządzenia;
- Używaj przedłużaczy dostosowanych do mocy urządzeń, które są z nich zasilane;
- Miej świadomość, iż przegrzewanie się przewodów zasilających jest oznaką nieprawidłowego działania lub niedostosowania do mocy urządzenia;
- Wymień przedłużacz z uszkodzoną izolacją;
- Nie przykrywaj elektrycznych urządzeń grzewczych żadnym materiałem (nie suszymy prania na grzałce);
- Jasne lampy halogenowe wydzielają dużo ciepła, staraj się aby nie dotykały żadnych materiałów łatwopalnych;
- Używaj drewnianej drabiny przy pracy z elektrycznością;
- Ryzyko porażenia zwiększa się w pomieszczeniach wilgotnych;
- Sprawdź czy masz zainstalowane aparaty różnicowo-prądowe w swojej rozdzielnicy elektrycznej (popularne różnicówki), które drastycznie obniżają ryzyko porażenia przez odłączenie wadliwego obwodu;
- Sprawdzaj regularnie (raz na miesiąc, dwa) działanie aparatów różnicowo-prądowych;
- Zrób szkolenie w domu z rodziną i poinformuj każdego gdzie znajduje się główny wyłącznik energii;
- Dbaj, aby mieć łatwy dostęp do rozdzielnicy elektrycznej;
- Opisz dokładnie wszystkie aparaty w rozdzielnicy;
- W razie awarii elektrycznej ZAWSZE odłącz źródło napięcia.