Elektryk-Kielczow.pl

Instalacje | Zabezpieczenia | Automatyka domowa

  • e-mail: serwis@elektryk-kielczow.pl
Tu jesteś: Start » Artykuły » Przyłącze energetyczne – formalności, dokumenty

Instalacje

elektryk-kielczow-instalacje

Automatyka domowa

elektryk-kielczow-domy-inteligentne

Zabezpieczenie mienia

elektryk-kielczow-zabezpieczenie-mienia

Montaż urządzeń

elektryk-kielczow-montaz-urzadzen

SERWIS + AWARIE

elektryk-kielczow-awarie

Przyłącze energetyczne – formalności, dokumenty

Elektryk-Kielczow.pl - 601-684-854Krok pierwszy: WNIOSEK

Wniosek o przyłącze elektryczne składamy w miejscowym zakładzie energetycznym, na specjalnym druku udostępnianym przez to przedsiębiorstwo. Określamy w nim: wnioskodawcę, adres, telefon, mail itp.; charakter obiektu i jego przeznaczenie; moc przyłączeniową i miejsce dostarczania energii; przewidywane roczne zużycie energii; przewidywany termin rozpoczęcia jej poboru; informację na temat instalowanych urządzeń mogących być źródłem zakłóceń sieci zasilającej.

Do wniosku o przyłącze elektryczne dołączamy szkic sytuacyjny określający miejsce budowy domu i istniejącej w pobliżu linii zasilającej. Wymagany jest również dokument potwierdzający prawo własności wnioskodawcy.

 

Krok drugi: WARUNKI

W odpowiedzi przedsiębiorstwo wydaje warunki techniczne przyłączenia, określające: miejsce połączenia przyłącza z siecią; miejsce dostarczania energii; moc przyłączeniową, rodzaj przyłącza; graniczne parametry techniczne przyłączanych urządzeń; miejsce zainstalowania oraz wymagania dotyczące układu pomiarowo-rozliczeniowego (np. pomiar bezpośredni lub pośredni z zastosowaniem przekładników, taryfa itp.); dane dotyczące doboru zabezpieczeń.

Zgodnie z Rozporządzeniem przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane do wydania warunków przyłączenia dla odbiorców zaliczonych do grup IV, V oraz VI w ciągu 14 dni:

  • Przy czym grupa IV to odbiorcy zasilani z sieci niskiego napięcia mocą przyłączeniową większą niż 40 kW; zabezpieczenie przelicznikowe powyżej 63 A.
  • Do grupy V należą odbiorcy zasilani z sieci niskiego napięcia mocą przyłączeniową mniejszą niż 40 kW, z zabezpieczeniem do 63 A, czyli większość domów jednorodzinnych.
  • Grupa VI to m.in. place budowy.

Krok trzeci: UMOWA

Po wydaniu warunków strony zawierają umowę o przyłączenie, określającą m.in. termin realizacji przyłączenia; wysokość opłaty za przyłączenie – stawki określają taryfy opłat np. aktualnie dla IV i V grupy przyłącze napowietrzne kosztuje około  150 zł/kW, a kablowe ok. 180 zł/kW; miejsce rozgraniczenia własności (zwykle jest to licznik), planowane ilości pobieranej energii; przewidywany termin zawarcia umowy na przesył i sprzedaż energii.

 

Elektryk na budowie!!!

Zachęcam także do kontaktu z elektrykiem zanim rozpoczniemy kopanie fundamentów – pozwoli to uniknąć częstych błędów elektrycznych przy budowie domku jednorodzinnego, które maja niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa osób i mienia.

601-684-854 lub mailowo