Elektryk-Kielczow.pl

Instalacje | Zabezpieczenia | Automatyka domowa

  • e-mail: serwis@elektryk-kielczow.pl
Tu jesteś: Start » Artykuły » Wyłącznik nadmiarowo-prądowy z członem termicznym

Instalacje

elektryk-kielczow-instalacje

Automatyka domowa

elektryk-kielczow-domy-inteligentne

Zabezpieczenie mienia

elektryk-kielczow-zabezpieczenie-mienia

Montaż urządzeń

elektryk-kielczow-montaz-urzadzen

SERWIS + AWARIE

elektryk-kielczow-awarie

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy z członem termicznym

Samoczynny wyłącznik nadmiarowy (także wkrętkowy wyłącznik instalacyjny, błędnie bezpiecznik automatyczny albo bezpiecznik samoczynny) – rodzaj zabezpieczenia elektrycznego, w którym przez termiczno-mechaniczne zadziałanie elementów następuje przerwanie ciągłości obwodu elektrycznego.

Wyłącznik nadmiarowy wkręcany w gniazdo bezpiecznika topikowego o gwincie E27 lub montowany w rozdzielnicy na szynie TH35. W przeciwieństwie do bezpieczników topikowych, po zadziałaniu wyłącznika nadmiarowego można go ponownie włączyć.

Urządzenie to składa się najczęściej z 2 wyłączników. Pierwszym jest wyzwalacz bimetalowy, który reaguje przy przekroczeniu dopuszczalnej wartości prądu w obwodzie, blaszka bimetalowa po nagrzaniu wygina się i zwalnia zestyk, który automatycznie przerywa obwód. Tak działa w przypadku przeciążenia.

(C) Elektryk-Kielczow.pl | 531 648 231 | www.Elektryk-Kielczow.pl

 

W przypadku wystąpienia zwarcia elektromagnes wewnątrz wyłącznika zwalnia naciąg sprężyny, która rozwiera styki i przerywa obwód (działanie to jest wielokrotnie szybsze niż wyłącznika bimetalowego) czy w przypadku bezpiecznika topikowego.