Elektryk-Kielczow.pl

Instalacje | Zabezpieczenia | Automatyka domowa

  • e-mail: serwis@elektryk-kielczow.pl
Tu jesteś: Start » Zakres działalności » Instalacje » Instalacje antenowe

Instalacje

elektryk-kielczow-instalacje

Automatyka domowa

elektryk-kielczow-domy-inteligentne

Zabezpieczenie mienia

elektryk-kielczow-zabezpieczenie-mienia

Montaż urządzeń

elektryk-kielczow-montaz-urzadzen

SERWIS + AWARIE

elektryk-kielczow-awarie

Instalacje antenowe

(C) Elektryk-Kielczow.pl | 601 684 854 | www.Elektryk-Kielczow.pl

REALIZUJEMY:
  • Projekty i realizacje instalacji telewizji naziemnej oraz satelitarnej,
  • Precyzyjne ustawianie sygnału telewizji naziemnej DVB-T oraz anten satelitarnych, strojenie telewizorów i dekoderów cyfrowych,
  • Instalacje antenowe proste (antena telewizyjna + podział sygnału),
  • Instalacje TV+SAT (antena TV i SAT + podział sygnału telewizji kodowanej na kilka odbiorników),
  • Ustawianie sygnału telewizji SAT oraz DVB-T (cyfrowa naziemna).
Jeszcze kilka lat temu odbiór telewizji sprowadzał się do 2 kanałów telewizji publicznej, zwykłej anteny (za którą często służył nawet kawałek drutu) przewód oraz odbiornik telewizyjny. Gwałtowny rozwój technologiczny oraz zapotrzebowanie na urządzenia coraz lepszej jakości idą w parze z wymogami jakie stoją przed instalacją antenową.
Aby cały system mógł działać poprawnie w świecie cyfrowej telewizji multipleksowej (DVB-T) niezbędna jest poprawna instalacja antenowa składająca się z wysokiej jakości komponentów (sprawdza się tu zasada słabego ogniwa) w kolejnych częściach całego systemu antenowego.
ANTENA

To “oczy” systemu antenowego – jakość wykonania decyduje o jakości sygnału, który dociera do dalszych elementów.

 

Antena telewizji naziemnej

antena-TV-150Do odbioru analogowych sygnałów naziemnych służą anteny o zakresie UKF-FM (radio), VHF i UHF. Wśród anten telewizyjnych najlepsze efekty odbioru uzyskuje się za pomocą anten YAGI-UDA.

Antena radiowa

antena-RADIO-150Do odbioru stacji radiowych analogowych oraz cyfrowych (DAB), najlepsze oferują opcję odbioru sygnałów w polaryzacji pionowej (V) i poziomej (H).

Antena satelitarna

Elektryk-Kielczow.pl - ANTENA SATELITARNANajbardziej popularne czasze, zwane potocznie “talerzem” (od angielskiego “dish”) to czasze offsetowe i paraboliczne. Sygnał, który dociera do czaszy satelitarnej wysyłany jest z transponderów znajdujących się bardzo daleko od ziemi na stałej orbicie okołoziemskiej, która znajduje się około 35.786 kilometrów ponad równikiem. Z tego powodu wynika potrzeba stosowania takiego typu anten, aby umożliwić odbiór dobrego obrazu i niezakłóconego dźwięku z dużej odległości. Najczęściej stosowane czasze mają średnice od 60 do 120 cm, przy czym na zachodzie Polski sygnał jest mocniejszy, niż na wschodzie. Do odbioru sygnału najpopularniejszych kanałów w Polsce z satelitów HOTBIRD (wszystkie polskie platformy płatnej telewizji) i ASTRA wystarczy antena o przekątnej 85 cm. Dobór średnicy, co bezpośrednio przekłada się na zysk anteny, jest uwarunkowany miejscem jej instalacji oraz odległością pozycji pożądanego satelity. Zysk anteny zależy również od kilku innych czynników m.in. powierzchni samej czaszy, która jest podatna na wgniecenia podczas transportu lub montażu ale również podatna na korozyjne działanie warunków atmosferycznych, nieprawidłowy montaż samej anteny oraz konwertera. Obecnie najpopularniejsze są anteny offsetowe, które wyparły niemal całkowicie czasze paraboliczne, a to dzięki ukształtowaniu tej anteny. Jej spłaszczenie w większości przypadków eliminuje problem gromadzenia opadów – śniegu, kurzu, wody – a więc zakłóceń w odbiorze sygnału. Dodatkowo konwerter umieszczony w dolnej części czaszy nie przesłania wiązki z satelity. Czasza offsetowa jest stosunkowo lekka i łatwa w montażu nawet w trudniej usytuowanych miejscach.

 

KONWERTER SATELITARNY

Elektryk-Kielczow.pl - KONWERTER SATELITARNYJest elementem wymiennym mocowanym na czaszy satelitarnej. LNB (skrót od: Low Noise Block); Do konwertera dociera skoncentrowany (skupiony) sygnał z lustra anteny. W konwerterze następuje wzmocnienie i transformacja odebranej częstotliwości na nową, tak zwaną pierwszą częstotliwość satelitarną pośrednią, w zakresie 950-2150 MHz, który przesyła kablem współosiowym (koncentrycznym) do tunera.

Satelitarne sygnały telewizyjne i radiowe emitowane są w 4 polaryzacjach:

  • pionowej (V),
  • poziomej (H),
  • lewoskrętnej (L),
  • prawoskrętnej (R).

 

PRZEWÓD KONCENTRYCZNY

Elektryk-Kielczow.pl - PRZEWÓD KONCENTRYCZNYPrzewód koncentryczny to żyły całego systemu ich najwyższa jakość zapewnia nieprzerwaną pracę przez długie lata. Do instalacji antenowych telewizyjnych stosuje się przewody o impedancji 75 Ω (omów). Ich niewątpliwą zaletą jest niskie tłumienie sygnału do częstotliwości 2400 MHz, wysokie ekranowanie (odporność na zakłócenia), stabilność parametrów w czasie oraz dłuższa żywotność. Należy pamiętać, że z reguły przewód znajduje się pod tynkiem oraz na zewnątrz budynku (wymiana okablowania wiąże się z dużym nakładem pracy i kosztów), a wybór przewodu niskiej klasy i wątpliwej jakości może wiązać się z koniecznością jego wymiany już nawet po 2-3 latach.

 

OSPRZĘT TV i SAT

Osprzęt TV + SAT

Tuner TV cyfrowej, wzmacniacz antenowy, rezystor obciążeniowy, rozdzielacze sygnału, symetryzatory, zwrotnice antenowe – to małe “cegiełki” całego systemu, niewielkie urządzenia. których zazwyczaj nie widać i nie pamięta się o nich do momentu kiedy ulegają awarii, są jednakże niezastąpione.

 

PROFESJONALNE INSTALACJE MULTISWITCHOWE

(C) Elektryk-Kielczow.pl | 601 684 854Instalacje multiswitchowe są rozbudowanymi systemami łączącymi odbiór sygnałów naziemnych (telewizyjnych DVB-T oraz radiowych – analogowych oraz DAB) i satelitarnych poprzez stosowanie wysokiej jakości komponentów elektronicznych (multiswitchy, wzmacniaczy, sumatorów) do każdego gniazda abonenckiego w sieci.
Systemy takie są niezwykle wygodne w obsłudze z możliwością rozbudowy o dodatkowe moduły. Niewielkim kosztem możemy zintegrować istniejące w budynku instalacje: radiową, telewizyjną naziemną, satelitarną i kamerami monitoringu (CCTV), dodatkowo cały system można połączyć z internetem i odbierać sygnał z kamer przez udostępnianie go poprzez Internet (po zalogowaniu).

W tak skonfigurowanej instalacji w gniazdach mamy wszystkie dostępne sygnały radiowe, telewizji naziemnej, satelitarnej oraz podgląd na obraz z zainstalowanych kamer. Co pozwala stworzyć kompletną sieć multimedialną w domu lub biurze.

Zrealizowane Projekty

Polecane artykuły